Конспект уроку Тема 1. Загальні положення Стройового статуту Збройних Сил України Заняття 1. Строї та управління ними
Розділ VI. Стройова
підготовка
Тема 1. Загальні положення
Стройового статуту Збройних Сил України
Заняття 1. Строї та управління ними
Навчально-виховна мета:
- ознайомити з обов’язками військовослужбовців перед
шикуванням та в строю
- вивчити
поняття: стрій, шеренга, колона, дистанція,
інтервал.
- узагальнити
знання про військову дисципліну та яким чином вона досягається
- тренувати вміння перешиковування
з одної в дві шеренги, в колону по два, в колону потри.
- виховувати дисциплінованість, координацію рухів,
зосередженість при виконання вправ зі стройової підготовки
Навчальні питання:
1. Стрій та його елементи
1. Управління строєм
2. Обов’язки в/с перед шикуванням та в строю
Форма проведення заняття: практичне
Метод проведення: розповідь, показ, практичне виконання.
Місце проведення: місце
для вивчення стройових прийомів.
Час: 45 хвилин
Керівництво та
навчальна література:
«Бахтін А.М, Василенко С.М. Підручник «Захист Вітчизни» 10 клас. – К.: Ліра
– К, 2010 – 400 с.
Бахтін А.М., Василенко С.М Підручник «Захист Вітчизни» 10-11 клас. –
Миколаїв.: Атол – ІЛ, 2008 – 514 с.
Стройовий статут сухопутних військ Збройних Сил України
Конотопенко Я.І., Томчук М.І «Організація та методика допризовної
підготовки» Навчально-методичний посібник для викладачів допризовної підготовки
та студентів. - К.: «Вежа», 1996. - 416 с.
«Програма Захист Вітчизни».
Матеріально-технічне забезпечення: обладнане місце для вивчення стройових прийомів
Хід заняття:
І. Вступна частина
(до 7 хвилин).
а) Шикування особового складу (двошеренговий стрій).
б) Привітання та доповідь викладачу
в) Перевірка
готовності до заняття.
г) Тренування особового складу: «Тренування! Шикування в одну,
дві шеренги в колону по два, по три».
ІІ. Основна частина (30-35 хвилин).
Організація заняття.
а) Опитування особового складу.
(узагальнення знань отриманих на минулому занятті)
·
Розкрийте поняття дисципліна
·
На чому ґрунтується дисципліна?
·
Чим досягається дисципліна?
б) Оголошення теми та
навчально-виховної мети заняття.
Вивчення теоретичного матеріалу
Мотивація до розгляду першого
навчального питання
1.
Стрій та його елементи
- Стрій — визначене стройовим статутом ЗС України розміщення військовослужбовців,
підрозділів і частин для їх спільних дій у пішому порядку або на машинах.
- Шеренга — стрій, у якому
військовослужбовці розміщені один біля
одного на одній лінії.
-
Фланг
— правий (лівий) край строю. Під час поворотів строю назви флангів не
змінюються.
-
Фронт — бік строю, до
якого військовослужбовці повернені обличчям, а машини — лобовою частиною.
-
Тильний
бік строю — бік, протилежний фронту.
-
Інтервал — відстань по
фронту між військовослужбовцями (машинами), підрозділами та частинами.
-
Дистанція
— відстань у глибину між військовослужбовцями (машинами),
підрозділами та частинами.
-
Ширина строю — відстань між
флангами.
-
Глибина
строю — відстань від першої шеренги (військовослужбовця, що
стоїть попереду) до останньої шеренги (військовослужбовця, що стоїть позаду), а
під час дій на машинах — відстань від першої лінії машин (машини, що стоять
попереду) до останньої лінії машин (машин, що стоять позаду).
-
Двошеренговий стрій — стрій, у якому
військовослужбовці однієї шеренги розміщені
за військовослужбовцями іншої шеренги на відстані одного кроку (витягнутої
руки, покладеної на плече військовослужбовця, що стоїть попереду). Шеренги
поділяються на першу та другу. Після повороту строю назви шеренг не
змінюються.
-
Ряд
— два військовослужбовці, що стоять у двошеренговому строю
один за одним. Якщо за військовослужбовцем першої шеренги не стоїть військовослужбовець другої шеренги, такий ряд називається неповним;
останній ряд завжди має бути повним.
Мотивація до розгляду другого
навчального питання
2.
Управління строєм
Управління
строєм здійснюється командами та розпорядженнями, які надає командир голосом,
сигналами та особистим прикладом і які
передаються за допомогою технічних і рухових засобів. Команди поділяються на підготовчу та виконавчу, проте
можуть бути лише виконавчі.
Підготовча команда подається чітко
(виразно) гучно і протяжно, щоб
військовослужбовці зрозуміли, яких дій вимагає від них командир.
За підготовчою командою військовослужбовці, які перебувають в строю,
приймають стройове положення, під час руху переходять на стройовий крок, а поза строєм повертаються в бік начальника
й приймають стройове положення.
Виконавча команда подається після
паузи гучно, уривчасто і чітко. Така
команда здійснюється негайно і точно. Наприклад: «Право-РУЧ», «Ліво-РУЧ». Перша частина
слова — це попередня команда, друга
— написана великими літерами — виконавча команда.
Виконання
команд: «Ставай», «Рівняйсь», «Струнко», «Вільно»
Шикування військовослужбовців, підрозділів здійснюється за командою «СТАВАЙ». За цією
командою треба швидко стати до строю на визначений статутом інтервал і
дистанцію, підбори поставити разом, а носки розвести по лінії фронту на ширину
стопи; дивитися прямо перед собою
У разі потреби
вирівняти стрій на місці подається команда «РІВНЯЙСЬ» або «Ліворуч
РІВНЯЙСЬ». За командою «РІВНЯЙСЬ»
усі, крім правофлангового, повертають голову праворуч (праве вухо вище
від лівого, підборіддя трохи підняте) і вирівнюються так, щоб кожен бачив груди
четвертої особи, вважаючи себе першим.
Після команди «РІВНЯЙСЬ» подається
команда «СТРУНКО», за якої військовослужбовець
ставить голову прямо і приймає стройове положення, за командою «ВІЛЬНО» слід послабити в коліні праву або ліву ногу, але не можна зрушувати з
місця, треба бути уважним і не розмовляти.
За командою «ЗАПРАВИТИСЬ», не залишаючи свого місця
в строю, потрібно поправити зброю,
обмундирування та спорядження; у разі потреби вийти із строю —
звернутися за дозволом до безпосереднього
начальника; можна розмовляти тільки з дозволу старшого командира. Перед
командою «ЗАПРАВИТИСЬ» подається
команда «ВІЛЬНО».
Мотивація до розгляду третього
навчального питання
3.
Обов’язки в/с перед шикуванням та в строю
Військовослужбовець зобов’язаний:
- перевіряти
справність своєї зброї, закріплених за ним озброєння й техніки, боєприпасів,
засобів індивідуального захисту, шанцевого інструменту; обмундирування та
спорядження;
- мати коротку охайну зачіску;
- охайно
заправляти обмундирування, правильно надівати та
припасовувати спорядження. Допомагати товаришеві усувати помічені недоліки;
- знати своє місце
в строю, ставати до строю швидко, без метушні;
- під час руху
зберігати рівняння, інтервал і дистанцію;
- не виходити зі
строю (машин) без дозволу;
- у строю без
дозволу не розмовляти, додержуватися цілковитої тиші;
- бути уважним до наказів (розпоряджень) і команд (сигналів) свого командира, виконувати їх швидко й точно, не заважаючи іншим;
- передавати
накази (розпорядження), команди (сигнали) без перекручень, гучно й чітко.
Перевірка ступеню засвоєння нового матеріалу учнями.
Виконання прийомів за командою викладача в цілому.
ІІІ. Заключна
частина (до 3 хвилин).
а) нагадати тему, навчально-виховну мету та ступінь її досягнення;
б) зробити загальну оцінку класу;
в) відмітити кращих учнів на занятті;
г) дати домашнє завдання:
виконати завдання в
робочому зошиті відповідно до теми заняття
Коментарі
Дописати коментар